62613cc1f3f53

Stand-up Gösterisi Ne Kadar Sürer?

Yeni nesil mizahın yükselişe geçmesi ile beraber stand-up gösterileri favori etkinliklerimiz arasında yerini aldı. Bu etkinliklere gelmeden önce aklımızda bazı sorular oluşabiliyor. Bunlardan bir tanesi de “Bilet aldığım stand-up gösterisi ne kadar sürecek?”

Stand-up gösterilerinin farklı tipleri vardır. Çok kişili gösterilere “line-up” denir. Genellikle 4 komedyen ve bir sunucudan oluşan bu gösterilerde, komedyenler 15 dakika sahneye çıkar. Sunucu da aralarda çıkarak seyirciyi sıcak tutacak espriler ve interaktif oyunlar yapar. İnteraktif’i Hasan Can’ın “Konuşanlar” programı gibi düşünebilirsiniz. Ama gözünüz korkmasın, her zaman saldırgan bir mizah olmuyor. Tabii bu durum sunucunun tarzına da bağlı. Çoklu gösteriler 1.5 – 2 saat sürer diyebiliriz. Çoklu gösteriler çoğunlukla iki perde olmakta ve 10 dakika ara verilmektedir.

Bir de tek kişilik gösteriler var. Bir komedyenin çıktığı ve çoğunlukla sevdiği bir amatör komedyene de açılış yaptırdığı (opener) gösterilere diyoruz. Açılış yapan komedyenler genelde 5 dakika sahnede kalıyor. Tekli gösterilerde ana komedyenler deneyim ve materyal seviyesine göre 1 saat sahnede kalıyorlar. Ama örneğin Cem Yılmaz’ın gösterisi 2 saat sürmekte ve 2 perdeden oluşmaktadır. Yani tek kişilik gösteriler, deneyimli komedyenler için daha uzun sürebilmektedir.

Açık mikrofon stand-up gecelerinde, ismini yazdıran herkes sahnede 5 dakika performans gösterebiliyor. Aramızda kalsın, mikrofonu çok seviyorlar ve kimse zamanında inmiyor. Ayrıca sunucuların işi bu gösterilerde daha zor oluyor. TuzBiber, BKM gibi köklü açık mikrofonlarda genelde 20’den fazla komedyen/komedyen adayı sırada bekliyor ve gecenin sunucusu hepsinin arasında çıkıp gösterinin devamlılığını sağlıyor. Açık mikrofonlar da küçük mekanlarda 1-2 saat, daha markalaşmış mekanlarda 3 saate yakın sürebilmektedir.

Unutmadan şunu ekleyelim, bazı durumlarda etkinlikler yarım saat geç başlayabiliyor. Etkinlik katılımcıları trafikten vb. sebeplerden yetişemediği zamanlarda komedyenlerin daha dolu sahneye çıkması ve daha güzel bir gösteri olabilmesi için yarım saate kadar beklenebiliyor. Yine de bunu her zaman yapmıyoruz, o yüzden zamanında gelmeye çalışın. Geç kaldıysanız da dert etmenize gerek yok, tiyatro gösterilerindeki gibi kapılarımızı kilitlemiyoruz. Çoğu etkinliğe istediğiniz zaman girip izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda stand-up komedi etkinlikleri ne kadar sürer sorusunu cevapladık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Stand-up gösterilerine indirimli bilet almak için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Shopping Cart