Whatsapp Image 2024 06 05 At 3.40.47 Pm

Ceren Yurtsever

Stand-up Komedyeni Ceren Yurtsever’e İnternetin En Merak Edilen Sorularını Sorduk

Ceren Yurtsever kaç yaşında?
1991 doğumluyum.

Ceren Yurtsever aslen nereli?
İstanbulluyum, yani hatta yedi göbek İstanbulluyum. İşte padişahın doktoruymuş dedem. İnanmıyorlar gerçekten İstanbulluyuz.

+İstanbul’un hangi semti?
En eski dedemi Üsküdar’da gördüm. O soy ağacı kütüğünde 1800’lerin orada. Anneanne tarafını da Cihangir’de gördüm.

+Peki dedelerin akıllılık edip arsa almışlar mı?
Şöyle yapmışlar: Sarıyer’e yerleşmişler bizimkiler evlenince, ama demişler ki, “Sarıyer’de yalı da, merkezdeki konak da aynı fiyata. Hangisini almak istersiniz?” Benim dedem de demiş ki, “Yalı çok rutubet yapar şimdi. Biz içerdeki konağı alalım.” O yüzden Sarıyer merkezinde, içinde bir konağımız var. Yoksa yalımız da olabilirmiş yani.

+Yalılara gemi çarpma hikayeleri okuyoruz gazetelerde. Bunları düşününce dedenin verdiği karar daha mantıklı geliyor mu?
Hiç öyle düşünmüyoruz. Yani bir yalımız olsaydı daha iyi olurdu herhalde. Yani çok daha iyi olabilirdi. Evet, bir konak çocuğuyum ama…

+Türk dizisi gibi…
Evet, bir konak çocuğuyum ama keşke bir yalı çocuğu olsaydım. Ama konakta yaşamak da güzeldi. Çocukluğumdayken o konak daha metruk, yıkılmaya yüz tutmuştu. Neredeyse yüz yıllık konak, her tarafı yıkılıyordu. Benim için o konağın her bir katını gezmek maceraydı; girilmeyen odaları vardı. Neden girilmediğini öğrendim, içeride sansar falan varmış. Böyle hayvanlar yaşıyordu. Bunu isteyerek bilerek yapmıyoruz canım. Yani hayvanlar, birçok şey o konağın içinde.

Ama güzeldi. Bir apartman çocuğu olmaktan daha keyifliydi. Yazın evin içinde, kışın evin dışında salıncak kurabiliyorlardı benim için. 4-5 katlı eski tip bir evdi ama şimdi yenilendi. Hiçbir heyecanı kalmadı çünkü apartmana çevirdiler her katını. Ne rengi renk, ne dokusu doku. Her katında farklı insanların yaşadığı bir şeye dönüştü.

Ceren Yurtsever’in ilişki durumu ne, sevgilisi var mı?
Ceren Yurtsever’in kocası var. Ben kocama yıllar yıllar önce çok aşıktım ama üniversite zamanı biz bunu olduramadık. Aynı üniversitedeydik ama olduramadık. Ahmet benim hiçbir şeyimi fark etmedi, çok yürüdüm ona ama yürüdüğümü hiçbir şekilde fark etmedi. Bu yüzden bizim birleşmemiz ilk tanışmamızdan 12 yıl sonra oldu.

+Ahmet Yurtsever’i baya beklemişsin.
Ya beklemedim canım. Kendi hayatıma devam ettim.

+Peki 10 sene sonra ilişkiniz nasıl tekrar gelişti?
12 yıl kadar sonra Facebook arkadaş önerimle Ahmet çıktı karşıma. “Ekleyeyim ya, ne olacak?” falan dedim. Evet, Mark Zuckerberg’e helal olsun, teşekkürler Mark.

+Gerçekten Facebook bütün telefon verilerini topladı, artık anaokulu arkadaşın bile önerilenlerde çıkıyor.
Evet, öyle çıktı işte, güzel oldu.

Ceren Yurtsever’in boyu?
164 cm.

Ceren Yurtsever’in burcu ne?
Akrep.

Özelliklerini de gösteriyorum: Kindar, hırslı. Eskiden intikamcıydım da ama bi 10 yıldır falan intikamcı değilim. Çünkü intikamın insanı salaklaştırdığını düşünüyorum. Yani beni salak konumuna düşürdüğünü düşünüyorum. Yoksa çok zevkli bir şey olduğuna çok eminim. Ama intikam alırken artık kendime “Ben salağımdır, kesin kendimi rezil edecek bir şey yaparım,” diyerek intikam almıyorum. Yoksa çok içimden geliyor.

+İntikamı azaltarak bıraktım diyorsun.
Yani bir anda bıraktım. Hiç azaltarak bırakmadım. Bir arkadaşım uyandırdı beni. Öyle dedi: “Sen geri zekalısın. İntikam alacağım diye kendini salak konumuna düşürürsün. Hiç alma, hayat senden daha acımasızdır.” demişti. “Bu kadar kötü karaktere sahip insanlardan intikam alacaksın da ne olacak? O zaten 2-3 yıl sonra Allah’ından bulur.” demişti. Hakikaten de buldu zaten, zaten de buluyor.

+Artık intikam işlerini evrene bırakıyorsun yani.
Evet, evet, kesinlikle muazzam bir şey ama.

+Peki akrep burcu olmanın sence komedine olumlu/olumsuz etkisi var mı?
Yaptığım şakalar biraz acımasız. Acımasız şakaları seviyorum. Şimdi Instagram’da falan çok acımasız videolar görüyorum, çok hoşuma gidiyor ki bu videolarda gerçekten yeterince acımasız şakalar var. Tek değilim diye çok seviniyorum yani. Çünkü bana da şey çok komik geliyor. Ne olduğunu söylemeyeyim, insanlar bana sarmasın. Sert mizah işte.

Evet, sert mizah. Acı durumlarla dalga geçmek bana çok iyi geliyor. Tamamen burcumla ve karakterimle alakalı.

Ceren Yurtsever hangi üniversiteden mezun?
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum.

Ceren Yurtsever’in ilk/asıl mesleği ne?
Ben aslında medyada çalışıyordum. Asıl mesleğim bu değil. Ama 2 yıl kadar medyada çalıştıktan sonra “Sıçayım böyle işe,” diyerek bıraktım.

+Bu medya işi gerçekten zor bir iş galiba.
Evet ya, hele ben tam zamanlı çalışıyordum.

+6 gün 10’ar saat gibi mi?
Evet, 6 gün 12 saat. Bir süreden sonra her gün, günde 18-19 saat falan gibi. Tüm gün oradaydım. Yatıyordum, kalkıyordum, yıkanmıyordum. Korkunç bir şeydi. 2 yıl falan çalışıp bıraktım.

Televizyon programının belli bir güne yetişmesi gerekiyor çünkü öyle reklam yapmışlar. Tek gerçeklik ekranın siyaha düşmemesi. O yüzden bıraktım.

Şu anda e-ticaret yapıyorum. Çok mutluyum. Benim matematiğim falan çok kötüydü. Simdi excelde bir formül yazıp tusa basıyosun her şey karşına çıkıyor. Matematik dahisi gibi hissediyorum saçma sapan. Excele aşığım 🙂

+Satış bildirimleri geldikçe seviniyor musun?
Bildirimler geldikçe sevinmiyorum da. Bana böyle çıkardıkları ekstra işler beni hiçbir zaman çok üzmüyor çünkü zaten çok sevdiğim, eğlenerek yaptığım bir şey olarak düşünüyorum. O yüzden çok mutluyum.

Sahnede başına gelen en garip olay neydi?
Bir önceki gün herkes çok gülmüş, çok eğlenmişti ve kendime “Evet ya, bu set oldu, tamam. Artık bu setle bayağı sonrasında böyle devam ederim,” demiştim. Ertesi gün bir tekrar sahneye çıktım. Bir kişi bile gülmüyordu. Oysa ki aynı enerjiyle çıkmıştım, aynı mutlulukla. Dünkü özgüvenle çıkmıştım. Gülün lütfen komedyenlere.

Bir de anneannemle ilgili yaptığım bir esprim vardı. Bunu da yepyeni bir sahnede, kalabalık bir günde, annemin en önde oturduğu esnada yaptığım için annem gözlerimin içine bakarak kaşlarını kaldırmıştı bir an. Gözlerini belertmişti, “Yapma yapma yapma,” diye. Sonra bütün enerjim gitmişti ve kalabalık içerisinden hiç kimseyi güldürememiştim. Çünkü annem bana çok kızmıştı. Anneanneme ofansif şaka yaptım yani.

+Bu yazıyı okuyup gösterine gelmek isteyen seyircilere ne demek istersin?
Genellikle yaptığım bütün espriler kadınların yaşadığı zor durumlar ile ilgili. Zor durumda kaldığımız haller onlar daha çok hoşuma gidiyor ve izleyicilerimden beni anlayan insanlar olursa kadınlar daha çok gülüyor.

+İzleyicilerinden biraz daha empati ister miydin?
Evet, yani o yüzden genellikle böyle kıvranıyorum. “Ahmet yardım et ha ha…” İzlemek, dinlemek isteyen olursa kadınların esprilerimi daha çok anlayacaklarını ve beni daha çok seveceklerini düşünüyorum. Ama biraz empati yeteneği yüksek olan erkekler de gayet anlayıp eğleniyorlar diyebilirim.

Ceren Yurtsever’in gösteri biletleri için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Shopping Cart