A A S A A A A A A A A A A A

Pınar Fidan

Kadın komedyenler arasında ismi sıkça anılan Pınar Fidan, “kadınlar komik değildir” algısını yıkan başarılı bir komedyen olarak dikkat çekiyor. Doğaçlama konusundaki yeteneğiyle bilinen Fidan, son birkaç yıldır çeşitli mekanlarda düzenlenen ‘açık mikrofon’ gösterilerinde sahne alıyor.

YouTube’da Yükselişi

Pınar Fidan, geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayan çıkışını YouTube’da yer alan PES isimli programdaki şakalarıyla yaptı. Bu platformda kısa sürede popülerlik kazanan Fidan, komedi dünyasında adından söz ettirmeyi başardı.

Sahne Performansları

Fidan, stand-up dünyasında da aktif olarak yer alıyor. 2019 yılında DUMB, 2020 yılında ise Tuz-Biber isimli stand-up gösterilerinde sahne aldı. Bunun yanı sıra ‘Göründüğü Gibi’ adlı kısa filmde Esin karakterine hayat verdi.

Sivri Dilli Mizahı ve Tartışmalar

Pınar Fidan, ofansif mizah tarzını benimseyen bir komedyen olarak biliniyor. Bu tarzı nedeniyle bazıları tarafından İngiliz komedyen Ricky Gervais’e benzetilse de, bazı kesimler tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyor. Ofansif mizahın amacının tiye alınan kişinin bile gülebilmesi olduğu düşünülürken, Fidan’ın esprilerinin yalnızca gücendirme niteliği taşıdığı iddia ediliyor.

Kişisel Hayatı

Pınar Fidan’ın yaşı ve nereli olduğuna dair net bir bilgi bulunmuyor. Özel hayatını göz önünde yaşamamayı tercih eden Fidan, daha çok profesyonel yaşamındaki başarıları ve demeçleriyle tanınıyor. İstanbul’da ikamet eden Fidan’ın bir erkek kardeşi var ve seyahat etmeyi seviyor. Instagram’da @pinafidan ismiyle yer alan komedyenin yaklaşık 100K takipçisi bulunuyor.

Mesleki Hayatı

Oyuncu ve tiyatrocu kimliğiyle de bilinen Pınar Fidan, YouTube kanalında partneri Seda Yüz ile beraber komedi içerikleri üretmeye devam ediyor. Ancak stand-up gösterilerindeki bazı söylemleri sebebiyle hakkında soruşturmalar açıldığı bile oldu.

Tartışmalı Şakalar ve Tepkiler

Pınar Fidan, zaman zaman yaptığı sivri dilli şakalar nedeniyle tepkilere maruz kalıyor. Özellikle Kasım ayında sosyal medya hesabında paylaştığı bir video, yaşlı ve yatalak kişilere yönelik alaycı tutumu nedeniyle büyük eleştiri aldı. Bu video, halk tarafından negatif tepkilere neden oldu ve sosyal medya platformlarında #PınarFidanVeSedaYüz etiketi altında çeşitli yorumlar yapıldı.

En büyük tartışma ise Tuz-Biber isimli stand-up gösterisinde Alevi vatandaşları hedef alarak Madımak Katliamı hakkında yaptığı espri nedeniyle çıktı. Fidan’ın “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var.” şeklindeki ifadesi, geniş çapta tepki topladı. Bu olay üzerine Fidan, Instagram hesabını kapatmak zorunda kaldı ve bir açıklama yaptı.

Açıklaması

Fidan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Merhaba arkadaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldı bir kere daha buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi olarak anlatıyorum. Mizah dalga geçmek ya da küçümsemek için değil eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların gelen düşüncesini tekrar ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum. Önemi yok ama ben Aleviyim ve Alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyor ama hepimiz için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı için de yanlış anlaşılmış olabilir. Orada Alevi diye bahsettiğim kişi dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim.”

Pınar Fidan kimdir ve ne yaptı sorularına dair tüm merak edilenleri sizin için derledik. Kendi çizgisini ve mizah tarzını benimseyen Pınar Fidan, tartışmalarla dolu kariyerinde yoluna devam ediyor.

Shopping Cart