Kapak 153754

Ata Demirer

1972 yılında Bursa’da doğdu. Arnavut bir babanın ve Ahıska Türkü bir annenin ilk çocuğuydu. Altı yaş küçük bir kardeşi olan Cenk vardı. Müziğe olan yeteneğini küçük yaşlarda keşfetti. Ortaokulu ve liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra son sınıfta önce Çeşme Lisesi’ne geçti, ardından Bursa’ya dönerek Çelebi Mehmet Lisesi’nden mezun oldu.

Ağabeyinin desteğiyle gece kulüplerinde piyanist ve şantör olarak çalıştı. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Türk Müziği Bölümü’ne girdi ve İstanbul’a taşındı.


Konservatuvar okurken İstanbul’da müzik yapmaya devam etti. Aynı dönemde arkadaşlarının desteğiyle barlarda komedi gösterileri yaptı. Grup Vitamin üyesi Gökhan Semiz ile yakın arkadaş olduğu için stand-up gösterilerine barlarda başladı. 1992’de Grup Vitamin’in “İsmail” adlı şarkısının klibinde oynadı. 1994’te ise aynı grubun “Turkish Kovboylar” şarkısındaki uzun hava bölümünü seslendirdi.

İlk profesyonel stand-up gösterisini 1995 yılında Assos’ta Uğur Yücel tarafından keşfedilerek gerçekleştirdi. Ardından Dormen Tiyatrosu’nda “Komik Para” adlı oyunda rol aldı. Aynı yıl içinde kendi kurduğu “Ege Kumpanya” adlı gösteri orkestrasıyla birçok yerde sahneye çıktı. Uğur Yücel ile tanışması, komediye olan ilgisini artırdı ve konservatuvar eğitimini yarıda bırakarak stand-up gösterilerine yoğunlaştırdı. 1996 ile 1998 yılları arasında birçok mekânda performans sergiledi. Oyununun kaydını Leman Kültür’e götürdü ve büyük beğeni kazandı. Bu başarının ardından, 1998 yılında “Tek Kişilik Dev Kadro” adlı oyunuyla Leman Kültür’de sahneye çıktı.

Bu oyunu 1000’den fazla sefer kapalı gişe oynayan Ata Demirer, oyunun karakterlerinden ilham alarak “Korsan TV” adlı bir televizyon programı hazırladı. Bu program, toplamda 42 bölüm yayınlandı. Televizyondaki görünürlüğüyle ünü artan Ata Demirer, daha sonra Vizontele Tuuba, Neredesin Firuze gibi filmlerde rol aldı. İlk başrol deneyimini “Kısık Ateşte 15 Dakika” filmiyle yaşadı. Ancak ulusal çapta tanınması ve sevilmesi, “Avrupa Yakası” adlı dizide 3 sezon boyunca canlandırdığı “Volkan” karakteriyle oldu

Ata Demirer, müzik albümü ve teklisi olan bir sanatçı olarak başladığı kariyerinde “Hacıyatmaz” adlı televizyon gösteri programıyla tanındı. Gani Müjde’nin yazıp yönettiği “Osmanlı Cumhuriyeti” adlı filmde VII. Osman karakterini canlandırdı.

2010’da vizyona giren ve Hakan Algül tarafından yönetilen “Eyvah Eyvah” adlı film serisinde senarist ve başrol oyuncusu olarak yer aldı. Devam filmi “Eyvah Eyvah 2”, 7 Ocak’ta 700’den fazla salonda gösterime girdi ve 10 gün içinde 1 milyon 842 bin 450 kişi tarafından izlendi. Bu başarıyla film, 2011 yılının en çok izlenen yerli yapımı oldu. Film, sadece hikayesi değil, aynı zamanda müzikleri ve replikleriyle de dikkat çekti. “Hüseyin” karakterinin “Nabıyon be ya?” repliği, izleyiciler arasında popüler hale geldi.

“Eyvah Eyvah” serisinde “Müjgan” karakterini oynayan Özge Borak ile 2011’de nişanlandı ve 2012’de evlendiler. Ancak çift, evliliklerini 2014’te sonlandırdı.

Ayrıca, kendi senaryosunu yazdığı ve Hakan Algül’ün yönettiği “Berlin Kaplanı” adlı filmde başrol oyuncusu olarak yer aldı. Filmde “Ayhan Kaplan” karakterini canlandırdı.

2014’te vizyona giren “Eyvah Eyvah 3” filmi, önceki filmlerin devamı niteliğindeydi ve 3.414.212 kişi tarafından izlendi.

.

Shopping Cart