Pep Jo Koy 1559946433

Stand-up Komedi Nedir – Bazı Kavramlar


Robin Williams, Dave Chappelle, Jerry Seinfeld. Bu stand-up komedyenlerinin her birinin adı, komedinin bize getirdiği adrenalini hissederek ürpermeye neden oluyor.

Son zamanlarda stand-up komedisi daha popüler bir komedi türü haline geldi. Dolayısıyla herkes stand-up komediyi merak ediyor.

Ancak birçok insan hâlâ stand-up komedi rutinine ne kadar emek harcandığının farkında değil. Büyük bir çoğunluk da, bir stand-up komedyeninin ne aşamalardan geçtiğini anlamıyor.

Sadece bir komedyenin yeni içerik üretmek için geçmesi gereken yaşam deneyimini kastetmiyoruz. Aynı zamanda komedi endüstrisinin günümüzde nasıl göründüğünden de bahsetmek istiyoruz.

Stand-up komedi tanımı

Stand-up komedi, dobra bir şekilde canlı bir izleyici kitlesine doğrudan konuşarak komik hikayeler anlatan bir komedyenin, izleyiciyi güldürme çabasıyla gerçekleştirdiği komik performanslardır.

Ancak bunun kolay olduğu anlamına gelmesin.

Stand-up komedi sürekli olarak yeni malzemeler ve yedek şakalar gerektirir.

Kısacası, başarılı bir komedyen ve onların sahne performansı bir sanat eseridir.

Sahne süresince dahil edilecek çok sayıda şaka olması ve hangi şakaların seçileceğini bilmek demektir. Ve sürekli olarak diğer komedyenlerden öğrenmek, onları performans sergilerken izlemek demektir.

Stand-up komedinin kısa bir tarihi

Stand-up komedi, New York City’deki vodvil sahnelerinde, çeşitli gösterilerden ve monolog yapanlardan türemiştir. Stand-up komedi büyüdükçe, diğer komedyenlerin eklediği her şeyi içine alan bir hale gelmiştir.

Bu eski gösteriler sihir gösterileri veya özel bir tür komik tarz olabilir. Bu eski kültür stand-up komedinin içeriğini şekillendirdi. Ve günümüzde bile hâlâ onu tanımlıyor.

Zamanla, komedi yazımı belirli bir form almaya başladı. Ve yazılan şakalar, bir şakanın önceki bir şakaya gönderme yaptığı şekilde düzenlenmeye başlandı.

Sonra o şaka, setin en komik kısmını oluşturacak son şakayı(punchline) oluşturdu.

Dolayısıyla bugün stand-up komedinin bildiğimiz hali sadece bir sahne performansı değil. Uzun bir sürecin sonucunda ortaya çıkan bir şov ve sanat eseri.

Ve her zaman aynı amaçla yapılıyor: o eşsiz izleyiciyi güldürmek.

Stand-up komedinin türleri

Stand-up komedinin hepsinin aynı olduğunu düşünebilirsiniz. Şimdi farklı kategorilere göz atacağız.

Aşağıdaki listeden stand-up komedinin içinde bulunan farklı türlere bakabilirsiniz.

Alternatif komedi

Alternatif müziğin nasıl sadece ana akım olmayan anlamına geldiğini biliyor musunuz? İşte komedide de aynı durum söz konusu.

Stand-up komedi, içinde çeşitli farklı komedi türlerini barındırır.

Alternatif komedi, ticari olarak dağıtılan komediden daha az yapılandırılmıştır ve deneysel yollarla yeni materyalleri keşfeder. Aslında, bu tür, her komedyenin farklı bir tarzda performans sergilediği için oldukça geniştir.

Karakter komedisi

Bazı komedyenler çeşitli karakterleri canlandırmada gerçekten iyidir. Ve işte bu, onların komedi şovlarına yansıyan şeydir.

Hafızanızı tazelemek için sadece birkaç örnek: Pee-wee Herman, Mr. Bean, The Tramp.

Komedi müzik

Komedi müzik, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi, bir komedyenin bir müzik enstrümanı veya hatta kendi sesini şovunda kullandığı durumdur. Muhtemelen en dikkate değer modern komik müzisyen Bo Burnham’dır.

Doğaçlama

Doğaçlama komedi denilen şey, bir komedyenin anlık olarak materyal uydurmasıdır. Bu, izleyiciden gelen konu üzerine yeterli sayıda şaka yapabilen tek kişilik bir gösteri olabilir.

Ya da, birbirlerine karşı oynadıkları birden fazla komedyenin yer aldığı bir gösteri olabilir.

Hakaret komedisi

Hakaret komedisi, adından da anlaşılacağı gibi, oldukça hakaret içerir. Bu hakaretler, izleyiciye yönlendirilebilir.

Ya da, izleyicilerin birlikte nefret ettiği yaygın bir düşman üzerine yönlendirilebilir.

Pazartesi günleri veya seyircinin sevmeyebileceği diğer konular üzerinde yapılırsa herkesi ortak paydada birleştirerek güldürmeyi amaçlarlar.

Gözlemci komedisi

Gözlemci komedisinin tek ve eşsiz bir örneği olarak Jerry Seinfeld’i düşünmek gerçekten daha iyi bir örnek bulamıyoruz. Onun materyali her zaman normalite ve toplumsal normlar hakkındaydı.

Sonra da onunla alay ederek, izleyicinin düşünme tarzını değiştirirdi.

Politik mizah

Politik hiciv, politik figürler, kurumlar veya ideolojiler gibi politik konular etrafında döner. İzlerken bazen düşüncelerinize ters gelebilir ama izlerken anlatılanların şaka olduğunu unutmayın.

Sürreal mizah

Sürreal mizah ilginç bir yolculuktur. Genellikle uzun, dolambaçlı hikayelere dayanır, ve olağandışı karakterler içerir.

Stand-up gösterisinin formatı

Açılış Komedyeni

Açılış komedyeni genellikle yaklaşık on dakika boyunca sahne alır. Bu süre, seyircileri ısındırmak, duyurular yapmak, diğer performansçıları tanıtmak ve genel olarak etkileşimde bulunmak için sunucu için yeterli zamandır.

Stand-up komedi, seyirciye doğrudan hitap etmek anlamına gelir ve seyirciler yokmuş gibi düşünülemez.

Bu kolay bir iş gibi geliyor olabilir. Ancak kaliteli bir açılış komedyeni, gece boyunca başarıya yatırım yapmanın harika bir yoludur!

Feature Komedyen

Tipik bir komedi gösterisinde, öne çıkan bir performansçı yaklaşık otuz dakika süren bir gösteri yapar. Tabii ki, bu açılış komedyeninin bir üst seviyesidir.

Ve genellikle kendi adından söz ettirmek isteyen komedyenlere ayrılmıştır. İşte, baştan sona kadar izlemek için yeterli zamanları olacak şekilde adlarını duyurabilmek için!

Headliner Komedyen

Headliner, genellikle seyircinin gösteriye gelme nedenidir. Ve onların gösterisi yaklaşık bir saat sürer.

Farklı türde stand-up gösterileri

Açık mikrofon

Açık mikrofonlar, komedi kulüplerinden yerel barlara kadar her yerde gerçekleşebilir. Komedi sahnesinde yeni olanlar için, kendilerini deneyebilecekleri ve yeni bir şeyleri test edebilecekleri harika fırsatlar sunarlar.

Bu söylenenlere rağmen, profesyonel komedyenler hâlâ açık mikrofonlarda sahne alırlar, özellikle yeni bir şey üzerinde çalıştıkları zamanlarda. Bu yüzden, farklı geçmişlere ve statülere sahip komedyenlerin birbirleriyle iletişim kurabilecekleri ve birbirlerinden öğrenebilecekleri harika fırsatlar sunarlar.

Line-up Gösteriler

Komedi gösteri formatı, birden fazla komedyenin ardı ardına sahne almasına olanak tanımak üzere tasarlanmıştır. Genellikle bir ev sahibi ya da sunucu hâlâ gösteride yer alır.

Ancak öne çıkan performansçı veya headliner olmadan, her performansçıya eşit miktarda süre verilir. Böylece, herkes seyirci üzerinde iz bırakma fırsatı bulur.

Festival gösterileri

Komedi festivalleri, sonraki büyük iletişim etkinlikleridir. Yine, komedyenlerin kariyerlerinde hangi aşamada olursa olsun, bir araya gelme ve birbirlerinden öğrenme şansıdır.

Ayrıca yetenek avcıları ve endüstri profesyonelleri, komedi festivallerine geleceğin en iyi işe alımlarını aramak için katılır.

Özet

Komedi insanları bir araya getirme gücüne sahip bir sanat formu. Umuyoruz ki bu rehber, stand-up komedi hakkında düşündüğünüz herhangi bir eksik parçayı tamamlamanıza yardımcı oldu.

Kahkaha, hepimizi birbirimize bağlayan şey. Standup Bileti olarak sizlere Türkiye’nin en iyi komedyenlerinin etkinliklerini getiriyoruz. Anasayfamıza giderek en yeni komedi etkinliklerine bilet alabilirsiniz.

Shopping Cart